Czy umowy śmieciowe naprawdę są śmieciowe?

Czy umowy śmieciowe naprawdę są śmieciowe?

Czy pracownik musi koniecznie walczyć o umowę o pracę na czas nieokreślony? Inne formy zatrudnienia nazywane są często "umowami śmieciowymi". A jednak wiele osób z własnej, nieprzymuszonej woli decyduje się na tego typu umowy. Dają one bowiem o wiele większą swobodę, niż wiązanie się umową o pracę.

Dla 90 proc. Polaków bezpieczeństwo na rynku pracy jest nierozerwalnie związane z umową o pracę. Ponad 80 proc. woli pracować według ściśle wyznaczonych przez pracodawcę godzin pracy. Obawiamy się samodyscypliny, rozliczania z efektów i pracy samodzielnej. Boimy się wzięcia odpowiedzialności za nas samych. Nie widzimy korzyści, które kryją się pod szerokim pojęciem elastyczności.

Wymarzony przez większość z nas etat, kojarzy się przede wszystkim ze stabilizacją. Pracownika na umowie o pracę zachęcają obowiązujące przepisy, przede wszystkim pewność, że pracodawca będzie opłacał swoją część składek emerytalnych i rentowych, oraz ubezpieczenie zdrowotne. Jednak są i minusy.

Pracownik na umowie o pracę zobowiązany jest do wykonywania tejże pracy lub do bycia w gotowości do jej wykonywania. Pracodawca określa ściśle, w jakim miejscu praca będzie wykonywana (tak więc, jeżeli trzeba będzie siedzieć w biurze, choć w domu można zrobić to samo - trzeba siedzieć w biurze). Pracodawca może dołączać także aneksy do pierwotnej umowy, co może spowodować, że pracownik dostaje dodatkowe obowiązki za taką samą płacę.

Oczywiście można nie podpisywać aneksów, ale często kończy się to zakończeniem współpracy. Jednak nie każdy pracodawca decyduje się na tego typu umowy. W przypadku umowy o pracę całkowity koszt pracodawcy jest około 23–24 proc. wyższy od np. kosztów związanych z zatrudnieniem osoby poprzez umowę o dzieło. Ale gdy już taką umowę mamy, korzystamy z wielu przywilejów: możemy bez problemu brać płatny urlop, nie musimy obawiać się bezprawnego zwolnienia (w przypadkach spornych możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy), w przypadku choroby otrzymujemy zasiłek chorobowy, a nawet, gdy popełnimy błąd, skutkujący odpowiedzialnością finansową, praktycznie nie można nas obciążyć sumą wyższą niż trzy wynagrodzenia.

Czy to są umowy śmieciowe?

Najczęściej używa się tego określenia w kontekście umów cywilnoprawnych, traktując je jak formy służące obchodzeniu prawa i ograniczaniu uprawnień socjalnych. Upatruje się w nich jednostronnych, bo leżących wyłącznie po stronie pracodawcy, korzyści.

I rzeczywiście, umowa o dzieło czy zlecenia zwalnia zleceniodawcę z szeregu obowiązków i świadczeń, jakie znajdziemy w Kodeksie Pracy. A jednak są także plusy takich rozwiązań. W przypadku umów zleceń lub umów o dzieło, zleceniobiorca umawia się z pracodawcą na wykonanie określonych zadań w określonym czasie. Pracodawcy nie powinno interesować, w jaki sposób to zadanie będzie wykonane. Na przykład: projekt możemy wykonać w domu, nie pojawiając się w biurze, sami organizujemy sobie pracę i decydujemy, kiedy poświęcimy pracy czas. Umowa o dzieło oraz umowa zlecenia są do siebie bardzo podobne, a różnic jest niewiele, choć te, które są, są zasadnicze.

Umowa zlecenia często jest formą stałego zatrudnienia, ciągle wykonywanej pracy - zleceniodawca podejmuje się wykonywania określonych czynności w dłuższym okresie. Przy umowie o dzieło, jest ona podpisywana na wykonanie konkretnych czynności. Przy umowie o dzieło, zleceniobiorca nie musi pracy wykonywać samodzielnie. Może na przykład zlecić ją komuś innemu. Jest to także możliwe w przypadku umowy zlecenia, ale zleceniodawca musi o tym wiedzieć i na to się zgodzić. Pracodawca także nie może zmusić zleceniodawcy do wykonania dodatkowych zadań. W przypadku tych umów elastyczność pracy jest zaletą, ale są i wady. Urlop czy zasiłki chorobowe obowiązują jedynie, gdy strony się na to umówią. Okres takiej pracy nie wlicza się do stażu pracy (od czego zależy wysokość emerytury), pracodawca także nie jest zobowiązany by pisemnie poświadczać fakt takiej współpracy. Osoby wykonujące takie zadania powinny także oszczędzać, by samemu opłacać swoją ewentualną emeryturę.

czytaj więcej na praca.wp.pl

oceń
tak 7 26.92%
nie 19 73.08%

Podziel się


Opinie (29)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
9
~Xav 2012-04-17 (15:22) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 49 minut temu

Już 36 lat pracuję na zasadach "umów śmieciowych". Moje dochody są brutto, wraz ze wszystkimi składkami jakie płaci normalnie pracodawca. To ja decyduję jak się ubezpieczać, jak odkładać na emeryturę. Jednego jestem pewien: tak jest lepiej. Nigdy nie czekałem w kolejce do lekarza - chyba że przyszedłem za wcześnie na umówioną wizytę. Pieniędzy jakie uzbierałem na emeryturę nie przejem. Jeśłi umrę za wcześnie rodzina w całosci je otrzyma.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
1
~Nadia 2012-11-18 (23:08) 5 lat 4 dni 20 godzin i 3 minuty temu

Zgadzam się z Patrycją, umowy zlecenia są dobre tylko na krótki okres czasu, nie wyobrażam sobie pracy przez całe życie na umowę zlecenie, gdzie prawo do urlopów, uczciwych godzin pracy? Poza tym taka umowa nawet nie podlega pod kodeks pracy.... pracodawca może wszystko. Uważam, że takie umowy powinny być wycofane, ewentualnie diametralnie ograniczone.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~baraqs 2014-10-19 (22:13) 3 lata 1 miesiąc 3 dni 20 godzin i 58 minut temu

Moja żona pracuje na umowie śmieciowej w firmie Impel. Pośrednio zatrudnia ją inna firma, ale głównym pracodawcą jest Impel, choć umowy zostały sporządzone w Impelu to pieczątki są różnych firm, i są wypełnione z wyprzedzeniem na 3 miesiące z góry. Żona sprząta wagony PKP Białystok, za UWAGA niecały tysiąc złotych miesięcznie! Ostatnio 4 dni pod rząd chodziła do pracy na nocki po 12 do 14 godzin! Ba, do tego wzywali ją na 2 godziny w ciągu dnia, bo podstawiano tabor z wagonami, i ktoś musiał to sprzątnąć, więc cała ekipa w kilka osób przeważnie 8-12 jechała do pracy na te 2 godziny, po czym wracali do domów, żeby na noc znowu wracać, pracować te 12-14 godzin! Jeżeli to nie jest wykorzystywanie człowieka to co nim jest?!

odpowiedz

5
11
~adamm 2012-10-27 (22:22) 5 lat 26 dni 20 godzin i 49 minut temu

Koleżanki i koledzy. Od ponad 3 lat prowadzę działalność. W tym roku zatrudniłem pierwszą osobę, niebawem będą kolejne. Wy nie zdajecie sobie sprawy jakie koszty wiążą się z prowadzeniem działalności, o różnych podatkach od zatrudnionych osób nie wspomnę a o ZUS'ie to już wogóle. I Waszym zdaniem mam zwolnić teraz tego pracownika bo wszyscy są przeciwko takim umowom? Lepiej niech siedzi na bezrobociu? Wy dostajecie co miesiąc wypłatę i nic Was nie interesuje że pracodawca musi zapłacić od Waszej wypłaty podatek, ZUS, utrzymać Wasze stanowisko pracy itd. Lepiej narzekajcie jak to jest Wam źle na tych umowach śmieciowych jak to nazywacie i w ramach protestu kilka godzin w pracy posiedźcie sobie na facebook'u, podrukujcie sobie trochę prywatnych rzeczy na drukarkach i papierze firmowym itd. LUDZIE !! Jeżeli mnie będzie niebawem stać na zmianę rodzaju umowy albo na wypłaty w wysokości kilku tys to tak właśnie zrobię, bo nie interesują mnie pracownicy którym wystarczy zarobić 1500. Ale żeby dojść do poziomu kilku tys i normalnej umowy trzeba się trochę też z Waszej strony poświęcić !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~(Ł) 2014-03-22 (18:05) 3 lata 8 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 6 minut temu

A urlop to co? na umowę zlecenie można pracowac non stop bez urlopu - to się nie liczy?!

odpowiedz

5
2
~Patrycja 2012-11-15 (22:23) 5 lat 7 dni 20 godzin i 48 minut temu

Umowy cywilno-prawne czyli tzw. śmieciowe są dobre ale nie na dłuższą metę. Zatrudnianie pracownika na takich umowach latami jest nie uczciwe i typowe omijanie przepisów. Pracownik nie ma prawa do urlopu, nie ma zastosowanych norm czasu pracy, okresu wypowiedzenia i wiele innych. Wystarczy zajrzeć do Kodeksu Pracy. Dlatego jak dla mnie przepisy powinny wprowadzić ograniczenie w zatrudnianiu osób na umowy cywilno-prawne.

odpowiedz

4
1
~ja 2012-11-13 (18:16) 5 lat 10 dni i 55 minut temu

Powiem krótko - umowy śmieciowe to bezwzględne cięcie kosztów pracowniczych, już nie wystarcza "śmieszny" poziom płac w Polsce. Moim zdaniem państwo zamiast przyzwalać na tego typu praktyki i je faworyzować powinno znacznie ograniczyć fakty nadużyć stosowania w/w. Ma to wiele zalet - np. w końcu znalazły by się pieniądze w zusie :)

odpowiedz

5
1
~Beata 2012-11-01 (21:56) 5 lat 21 dni 21 godzin i 15 minut temu

Ja pracuję na umowę zlecenie, przy biurku, praca administracyjna, codziennie od 7-15, mam swój zakres obowiązków za który odpowiadam i są to rzeczy, na których opiera się funkcjonowanie całej firmy - krótko mówiąc jak ja zawalę to zawali cała reszta i powstanie długi łańcuch masakry i bałaganu. Jestem traktowana jak zwyczajny pracownik, tylko że nie mam żadnych praw :) Mam obowiązki o wiele bardziej "wpływowe" na funkcjonowanie firmy niż większość pracowników na umowę o pracę ale nie należy mi się niestety normalna umowa. Żadnego urlopu, każda choroba za friko (innymi słowy nie choruję - siedzę czasami z gorączką 39 stopni w pracy bo szkoda siedzieć za darmo cały tydzień w domu) podczas gdy moi koledzy czy koleżanki kichną dwa razy i idą na L4. Inne koleżanki w pierwszym miesiącu ciąży uciekają na rok wolnego a mi nawet nie śni się w takiej sytuacji zakładanie rodziny (mam 25 lat). Tak to niestety jest. Niestety z pracą jest ciężko - wykształcona kobieta w mojej rodzinie pracuje za 800 zł/mc na taką samą umowę więc jak widać nie ma w czym przebierać, ale czekam na moment, aż znajdę coś innego i wtedy na koniec dnia przy "cześć" powiem jeszcze "aha, i od jutra już nie przychodzę".

odpowiedz

14
1
kineg 2012-06-22 (23:00) 5 lat 5 miesięcy 20 godzin i 11 minut temu

Nie rozumiecie jednej rzeczy - powodem tego że tak dużo ludzi pracuje na umowach o dzieło jest winą naszego rządu. Pracodawca który ma tylko jednego pracownika który pracuje na umowę o pracę płaci już tak masakrycznie wysokie sumy składek ZUS za siebie samego i za tego pracownika że jest jest to wręcz nierealne aby mieć pracowników na umowach o pracę. Więc odprowadzenie skłądek ZUS i VAT to już praktycznie zabójstwo dla firmy - pracodawca ratuje się jak może. Gdyby nasze składki były niższe ludzie pracowali by na normalnych umowach a tak jest jak jest. Składki są niebanalnie wysokie a emerytury później jak pożal się boże. W innych krajach europy zachodniej składki są niższe a jakoś emerytury mogą być o wiele wyższe. Jeśli opodatkują umowy o dzieło to ludzie będą pracować albo na czarno albo pracownicy będą zakładać firmy jednoosobowe i będą wszyscy jechać na fakturach - tak to się skończy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Anonymuss 2012-10-17 (11:22) 5 lat 1 miesiąc 6 dni 7 godzin i 49 minut temu

Niektórzy pracodawcy wielkich korporacji tworzą firmy z którymi się podpisuje umowy a po wygaśnięciu umowy podpisuje się umowę z inna firma i można to przedłużać bez końca. Tak wiec nasz żąd myśli ze sobie radzi z tym ale jak widać przedsiębiorcy lepiej.

odpowiedz

3
0
~m.korzen 2012-09-06 (21:26) 5 lat 2 miesiące 16 dni 21 godzin i 45 minut temu

okres.pracy.na.umowe.smieciowa.teraz.ZUS.nie.zalicza.przy.emeryturze,rencie

odpowiedz

8
8
~bunt narodowy 2012-04-19 (22:40) 5 lat 7 miesięcy 3 dni 20 godzin i 31 minut temu

PIER...LENIE W BAMBUS -UMOWY ŚMIECIOWE TO BRAMA DLA PRACODAWCÓW ŻEBY UPODLIĆ PRACOWNIKÓW -SPLUNIE NA PODŁOGĘ -A PRACOWNIK MUSI POWYCIERAĆ BO INACZEJ WYPIE...ALAJ !!! 50u MAM ZA CIEBIE TAKIE SĄ REALIA. LUDZIE TRZEBA COŚ Z TYM ZROBIĆ!!!!!!!

odpowiedz

8
3
~666 2012-04-17 (15:39) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 32 minuty temu

co za brednie w tym artykule chyba pisany na zamówienie rządu

odpowiedz

6
1
~Esmi 2012-04-17 (15:33) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 38 minut temu

Redaktorzyna robiący tabelkę niech doczyta trochę...

odpowiedz

3
0
~Torki 2012-04-17 (15:23) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 48 minut temu

niech ida podziekowac Tuskowi za zielona wyspe - naiwniaki :)

odpowiedz

13
1
~Misti1955 2012-04-17 (15:15) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 3 godziny i 56 minut temu

Umowa śmieciowa to umowa za 1500,-zł. Takich umów jest większość, pracowniki nie ma z czego żyć, pracodawca nawet od takich umów często nie płaci składek ZUS. To są umowy śmieciowe.

odpowiedz

4
0
~taki jeden 2012-04-17 (14:39) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 32 minuty temu

Niech mi ktoś wyjaśni bo jednej rzeczy nie rozumiem. Jeżeli osoba fizyczna całe życie będzie pracowała na umowę-zlecenie i będzie odkładała obowiązkową składkę emerytalną do ZUS to ma prawo do emerytury skoro praca na podstawie umów cywilnoprawnych nie jest wliczana do stażu pracy. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć że taka osoba która cały czas płaciła składkę emerytalną w wyniku tych samych przepisów jest traktowana jak osoba która nigdy nie pracowała bo nie ma stażu pracy w rozumieniu prawa emerytalnego. Czy taka osoba dostanie po latach emeryturę czy też nie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~klub86 2012-04-17 (14:56) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 15 minut temu

Z własnej nie przymuszonej woli to jest promil zatrudnionych reszta to przymus w rożnej formie.

odpowiedz

12
2
~Pik 2012-04-17 (14:27) 5 lat 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 44 minuty temu

Ten artykuł jest napisany na zamówienie.

odpowiedz

16
2
~siema 2012-04-12 (13:19) 5 lat 7 miesięcy 11 dni 5 godzin i 52 minuty temu

umowa zlecenia to najwieksze gowno jakie moze zrobic pracodawca. sam pracowalem na zlecenie i wiem ze nie mazadnych + sa tylko -

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź