Drgawki gorączkowe u dzieci – przypadłość najmłodszych

Drgawki gorączkowe u dzieci – przypadłość najmłodszych

Napady drgawkowe podczas gorączki to specyficzna przypadłość bardzo małych dzieci. Zdarzają się zawsze jako konsekwencja bardzo wysokiej temperatury i mogą naprawdę przerazić rodziców, nawet, jeśli słyszeli o tym zjawisku. Dlatego warto na ten temat poczytać, aby w przypadku wystąpienia napadu u dziecka, wiedzieć jak postępować i nie wpadać w panikę. Drgawki gorączkowe pojawiają się u pięciu proc. (1 na 20) dzieci. Skłonność do nich jest dziedziczna.

Drgawki gorączkowe dotyczą niemal wyłącznie dzieci w wieku do ukończenia 2 roku życia. Czasami zdarzają się u maluchów nieco starszych – w wieku od 2 do 5 lat. Aby doszło do ataku drgawkowego dziecko musi mieć temperaturę powyżej 39 stopni Celsjusza. Zwykle ataki pojawiają się u dzieci, u których gorączka rosła bardzo szybko, dlatego mówi się, że podatność na drgawki nie zależy tyle od wysokości gorączki, co od tempa jej wzrostu. Napad nie trwa dłużej niż 15 minut, a zwykle ustępuje po kilku minutach. Mimo że wyglądają bardzo groźnie, drgawki gorączkowe nie stanowią zagrożenia życia, nie powodują zaburzeń rozwoju psychoruchowego ani zachowania dziecka. A jednak zawsze po ich wystąpieniu należy skonsultować je z lekarzem, bowiem rodzic nie jest w stanie ocenić, czy ma do czynienia z drgawkami gorączkowymi czy też z pierwszymi objawami padaczki, zapalenia opon mózgowych lub z zaburzeniami neurologicznymi.

Jak wygląda atak drgawek? Napad drgawek gorączkowych przypomina atak padaczkowy. Nagle dziecko zaczyna się prężyć, jego ciało drży lub trzęsie się, maluch traci kontakt z opiekunem. Często z jego ust leci ślina. Zdarza się, że jego tęczówki wędrują do góry (oczy sprawiają wrażenie jakby były całkiem białe). Dość często wargi dziecka robią się sine. Ale uwaga – nie zawsze podczas ataku dochodzi do drgawek. To jeszcze bardziej przeraża rodziców, którzy nie wiedzą, co się dzieje, gdy ich maleństwo nagle wypręża się, sinieje i traci przytomność. Przez chwilę wydaje się, jakby nie żyło.

czytaj więcej na dzieci.pl

oceń
tak 17 80.95%
nie 4 19.05%

Podziel się


Opinie (21)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~malusia 2015-12-30 (20:54) 1 rok 9 miesięcy 19 dni 6 godzin i 19 minut temu

moje dziecko też czasem na delikatne drgawki przy gorączkowaniu. na szczęście nie trwa to długo ponieważ od razu jak tylko gorączka się pojawia to podaję dziecku Ibufen. Dla mnie to najlepszy lek, który szybko radzi sobie z gorączką i wszystkimi jej skutkami.

odpowiedz

8
0
~Marta 2013-01-14 (14:05) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 13 godzin i 8 minut temu

Mój Synuś miał 2 latka i 2 miesiące, gdy miał drgawki. Traumatyczne przeżycie, myślałam że dziecko mi umiera. Miał wysoką temperaturę i wracaliśmy właśnie od lekarza kiedy ich dostał. Drgawki trzymały Go prawie 40 minut. 2 dni w szpitalu. W tym roku skończy pięć i juz nigdy więcej się nie pojawiły. mam nadzieję że tak zostanie. Nikomu nie życzę takich przejść.... zwłaszcza maluszkom.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
0
~Julka 2013-01-14 (13:25) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 13 godzin i 48 minut temu

Takie przeżycie to traumatyczne przeżycie dla rodzica, mój synek miał 2lata i miesiąc w ciągu jednego dnia miał 2 takie napady. Przed pierwszym napadem mierzyłam gorączkę wcześniej jej nie miał po tym napadzie a ni w trakcie też nie miał gorączki, w rodzinie nikt nie chorowała na padaczkę z mojej strony ani z męża. 2 napad dostał już w szpitalu i wcale nie zaobserwowano gorączki ale widziałam przerażenie w oczach pielęgniarek. I nazwano te drgawki gorączkowymi nie wiem dla czego. Dziś minęło 7miesięcy od tamtego zajścia a ja mam na samą myśl o tym łzy w oczach. Mój synek wyszedł ze szpitala prawie po miesiącu (bez 1czy 2dni) z podejrzeniem zapalenia mózgu. Wykluczono padaczkę, zapalenie opon mózgowych i wiele innych. Nie udało się ustalić co było przyczyną bo nic nie wykryto w licznych badaniach. Jeśli się by znowu to powtórzyło to podała bym czopki przeciwgorączkowe które teraz mam zawsze w domu.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

9
1
domwdanii.eu 2013-01-14 (16:47) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 10 godzin i 26 minut temu

lek vet: Nie jest to prawda. Drgawki gorączkowe są niebezpieczne i MOGĄ POWODOWAĆ USZKODZENIE MÓZGU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~iza 2013-01-14 (18:09) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 9 godzin i 4 minuty temu

A ja jestem mama 2-jki dzieci i obydwoje przechodzili drgawki synek od 9 miesiaca do 6 lat mial w sumie 5 atakow , przy jego pierwszym ataku totalna panika pozniej juz wiedzialam co robic i mniej sie stresowalam ale zawsze byla ta niepewnosc czy oby napewno bedzie dobrze teraz mam ten sam problem z drugim maluszkiem jak narazie i mam nadzieje ze pierwszy i ostatni napad z tym ze roznil sie od napadow pierwszego dziecka. Pierwszy synek mial typowe objawy przypominajace atak padaczki a zas drugie dziecko bylo cale sine i sztywne ... ale mam nadzieje ze jakos przetrwamy ten okres . Niestety u moich dzieci goraczki zawsze szybko rosna i wiadomo przychodza w niespodziewanym momencie a co najlepsze jak wiadomo po dzieciach nie widac zeby byly chore.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~madziara490 2013-01-14 (21:59) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 5 godzin i 14 minut temu

mam dwie córki( 5 i 4 latka ) i u obu pojawiły się drgawki gorączkowe kiedy miały ok 2,5 roku. Kiedy pierwsza dostała to nie wiedziałam co się dzieje, ale razem z mężem zachowaliśmy zimną krew. nic nie wiedzieliśmy na ten temat ale szybko położyliśmy dziecko na boku, w usta mąż włożył palec(ale nie był to najlepszy pomysł, gdyż mała miała tak silny ścisk że ugryzła męża) i robiłam okłady z mokrego ręcznika i w między czasie byliśmy już na linii z pogotowiem. kiedy druga z córek dostała drgawki to podaliśmy małej Diazepan w pupę, reakcja była natychmiastowa, mała od razu zaczęła kontaktować. lek mieliśmy przepisany do starszej córki w razie "W" , NA SZCZĘŚCIE JUŻ NIE MIELIŚMY Z TYM WIĘCEJ PROBLEMU I NA PADACZKI TEŻ NIE STWIERDZONO:)

odpowiedz