Droga krzyżowa Jezusa na Golgotę

Droga krzyżowa Jezusa na Golgotę

Z dużym prawdopodobieństwem można odtworzyć drogę krzyżową Jezusa Chrystusa, bo podobną mękę często przeżywali skazańcy w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Musieli oni dźwigać krzyż od miejsca biczowania aż na miejsce stracenia, zwykle poza murami miasta. Była to najczęściej umieszczona na karku belka poprzeczna, ważąca od 37 do 54 kg, bo cały krzyż był zbyt ciężki - mógł ważyć nawet 140 kg.

"Z powodu całkowitej utraty sił wywołanej zadawanymi cierpieniami Jezus z dużym prawdopodobieństwem nie mógł sam nieść krzyża" - uważa prof. Sinkiewicz z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Jego zdaniem, już przed ukrzyżowaniem był on w stanie krytycznym, uwzględniając utratę krwi, silne przeżycia emocjonalne i wielkie cierpienie fizyczne oraz brak snu, posiłku i jakichkolwiek płynów, co miało istotne znaczenie w gorącym klimacie śródziemnomorskim.

Na miejscu kaźni przybito Chrystusa do krzyża, bo tak na ogół postępowano. Przywiązanie do krzyża było raczej wyjątkiem. "Miejscem przybijania gwoździ do rąk były nadgarstki, gdyż tylko kości i więzadła przegubu ręki, a nie dłonie, mogą utrzymać ciężar ciała" - przekonuje prof. Sinkiewicz.

Opisuje on, że gwoździe wbijano pomiędzy kość promieniową, a kości nadgarstka lub pomiędzy same kości nadgarstka. Choć gwóźdź przechodził przeważnie pomiędzy kośćmi i nie powodował złamań, samo uszkodzenie okostnej wywoływało ból nie do zniesienia. Wbijany gwóźdź mógł miażdżyć lub uszkodzić nerw pośrodkowy, powodując rozrywający ból obu ramion, porażenie części kończyny i niedokrwienne przykurcze.

Rozdzierający ból powodowało również wbijanie gwoździ do stóp, najczęściej przez pierwszą lub drugą przestrzeń śródstopia. Mogło wtedy dochodzić do uszkodzenia nerwu strzałkowego jak i gałązki nerwu podeszwowego, co wywołuje dolegliwości trudne dziś do opanowania nawet środkami narkotycznymi.

Zgon w następstwie ukrzyżowania zależał od stanu wyczerpania skazańca i ułożenia ciała. Wskazują na to m.in. eksperymenty, jakie na ochotnikach przeprowadził przed kilku laty dr Frederick Zugibe, amerykański specjalista medycyny sądowej.

oceń
tak 15 100%
nie 0 0%

Podziel się


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~kate 2012-06-13 (22:42) 5 lat 3 miesiące 8 dni 16 godzin i 42 minuty temu

Jezus umarl na palu

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~??? 2012-04-03 (10:08) 5 lat 5 miesięcy 19 dni 5 godzin i 16 minut temu

jak krzyżowcy mogli przebudować bazylikę Grobu Pańskiego w 1049r skoro Jerozolima została zdobyta przez krzyżowców w 1099r?

odpowiedz