Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Można przez nie widzieć świat na różowo. Nie warto jednak tego robić, ponieważ bajkowe kolory zwyczajnie psują nasze oczy. Okulary słoneczne, kupowane na bazarach i deptakach w turystycznych miejscowościach, to duże ryzyko. Oszczędzając kilka złotych, narażamy się na poważne choroby, łącznie z nowotworem.

Okulary to nie tylko modny, wakacyjny gadżet. To ważne zabezpieczenie naszych oczu. Promienie ultrafioletowe są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry. Mogą też poważnie uszkodzić nasz wzrok.

Przy doborze okularów przeciwsłonecznych możemy kierować się wyglądem modnej i stylowej oprawki, ale nie powinniśmy zapominać, że okulary mają skutecznie chronić nasz wzrok i poprawiać widzenie – mówi lek. med. Beata Kaszyńska, okulista z Centrum Medycznego ENEL-MED. - W ciemności oko traci ostrość widzenia, ale spada ona także przy bardzo intensywnym świetle. Okulary przeciwsłoneczne ograniczają dopływ zbyt intensywnego światła, które nie tylko powoduje nieostre widzenie, ale przy dłuższej ekspozycji może wywołać zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, a w przyszłości zmętnienie soczewki (zaćmy), nowotwory tęczówki (czerniak) czy uszkodzenie plamki żółtej (zwyrodnienie).

Jak to działa - Oko odbiera promieniowanie widzialne w zakresie długości fali od 380 do 780 nm. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) należy do promieniowania niewidzialnego i dzieli się na trzy grupy UVA o długości fali od 380 do 315 nm, UVB od 315 do 280 nm i UCV od 280 do 200 nm. To właśnie to promieniowanie poniżej 400 nm jest zagrożeniem dla naszych oczu i żeby je chronić, powinniśmy wybierać okulary, które posiadają odpowiednie filtry UV – tłumaczy lekarz.

Nie wolno przy tym zapominać o dzieciach. Kolorowe okulary w serduszka, czy kwiatuszki lepiej odłożyć na bok. Dzieci muszą mieć zapewnioną bardzo dobrą ochronę przed słońcem, ponieważ ich niedojrzała soczewka do około 12. roku nie jest w stanie przefiltrować promieni UV. Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV mogą ujawnić się dopiero po latach.

czytaj więcej na fitness.wp.pl

oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Podziel się


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!