Łazik marsjański Curiosity

Łazik marsjański Curiosity

6 sierpnia 2012 roku, około godziny 07:31 polskiego czasu, łazik MSL Curiosity powinien wylądować wewnątrz krateru Gale na Marsie. Procedura lądowania będzie składać się z kilku etapów, które nastąpią w przeciągu zaledwie siedmiu minut. Niedawno opublikowano nagranie opisujące proces lądowania łazika MSL Curiosity, w którym pracownicy NASA określają całą procedurę jako "7 minut grozy".

Misja łazika marsjańskiego MSL Curiosity rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku. Według danych z dnia 24 czerwca 2012 roku łazik znajduje się w przestrzeni kosmicznej - trwa zbliżanie do Czerwonej Planety. Od listopada dokonano kilku manewrów poprawy trajektorii lotu, dzięki czemu udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć elipsę lądowania MSL - w chwili obecnej przewiduje się jej rozmiary na 7x20 km.

MSL wejdzie w marsjańską atmosferę 6 sierpnia. W ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość z ponad sześciu kilometrów na sekundę spadnie do zera. Będzie to bardzo dynamiczny proces, wymagający dopracowanego oprogramowania i udanego przeprowadzenia kolejnych etapów przejścia przez atmosferę. Na sam koniec lądowania zostanie przeprowadzona nowatorska procedura użycia platformy rakietowej "sky-crane", która umieści łazik na powierzchni Marsa. O tych siedmiu minutach opowiadają członkowie zespołu, który odpowiada za etap wejścia w atmosferę i lądowanie łazika MSL Curiosity.

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Podziel się


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!