Piramida zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia

Co powinniśmy jeść i w jakich ilościach, aby cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką? Odpowiedź na te pytania daje nam piramida żywieniowa, czyli graficzne przedstawienie zasad prawidłowego odżywiania. Znana jest doskonale osobom prowadzącym zdrowy tryb życia, choć do jej zaleceń powinien stosować się każdy z nas.

Pierwsza powszechnie znana piramida została opracowana przed dwudziestoma laty w Stanach Zjednoczonych przez Amerykański Departament Rolnictwa. Z czasem pojawiły się jednak głosy, że może być ona nie tylko niezdrowa, ale wręcz szkodliwa, m.in. przez zbyt dużą ilość węglowodanów.

– Nie wszyscy wiedzą, że ta piramida od dłuższego czasu jest nieaktualna, a niektóre jej zasady są stare niczym piramidy egipskie. Zastąpiła ją nowa, której autorem jest Walter C. Willet, naukowiec ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda – tłumaczy Anna Niziołek, dietetyk z Centrum Naturhouse w Kielcach.

Nowa piramida żywieniowa uwzględnia już nie tylko pokarmy, ale również znaczenie aktywności fizycznej. Dlatego jej podstawę stanowi teraz systematyczny ruch połączony z kontrolą masy ciała. W ten sposób autor nowej piramidy daje nam do zrozumienia, że wysiłek fizyczny to fundament zdrowego trybu życia. Anna Niziołek tłumaczy, że ruszać powinniśmy się według zasady: 3x30x130, czyli co najmniej trzy razy w tygodniu, minimum przez 30 minut, zmuszając organizm do wysiłku o średniej intensywności, który przyspieszy nasze tętno do 130 uderzeń na minutę. Może być to np. trucht, pływanie czy jazda na rowerze.

– Zwrócenie uwagi na te elementy, które nie znalazły miejsca w poprzedniej piramidzie, jest szczególnie ważne dla utrzymania prawidłowej wagi. Zlokalizowanie ich w podstawie podkreśla, że spożycie kalorii powinno być zbilansowane z wysiłkiem fizycznym – mówi Anna Niziołek.

czytaj więcej na kuchnia.wp.pl

oceń
tak 3 100%
nie 0 0%

Podziel się


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ja 2013-03-17 (18:30) 4 lata 8 miesięcy 6 dni i 49 minut temu

ta piramida to kompletna bzdura ja od 12 lat jestem na zywieniu optymalnym czuje sie znakomici nie horuje mam piekna skore bez zadnych kosmetykow a przede wszystkim nie mam celullitu :)

odpowiedz

4
1
~:D Jest OK! 2012-12-07 (20:01) 4 lata 11 miesięcy 15 dni 23 godziny i 18 minut temu

A ja se żrem wszysko (prócz alkocholi) nie uprawiam duzo sportu i jest Ok! :D

odpowiedz

2
2
vlado 2012-12-07 (19:23) 4 lata 11 miesięcy 15 dni 23 godziny i 56 minut temu

Jem wszystko po kolei jak leci łącznie z łakociami i ciastem. Uprawiam sport, seks no i pracuję. Zamiast Limptona piję herbatkę z dzikiej róży, głogu i sok z czarnego bzu. Nie ze sklepu z ...krzaka. Nie choruję od wieku lat. Przeziębienie jest u mnie rzadkością, nie wiem co to grypa czy angina, nie zażywam żadnych medykamentów!!! NA ZDROWIE

odpowiedz